İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

ÜRÜNLERİMİZ

Tahin

Tahin

Fiyatı: 150 TL / Kg

Ürün Kodu: DGN207

Tahin, kavrulmuş, öğütülmüş susam tohumlarından yapılan bir hamurdur. Hafif, cevizli bir tada sahiptir. Humusun, tahin pekmez ikilisinin süper bir bileşenidir, ancak dünya çapında birçok yemekte, özellikle Akdeniz ve Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır. Yemeklik kullanımlarının yanı sıra tahin, sağlık açısından çeşitli faydalar sunar. İşte tahinin sağlığa 9 faydası.

Besleyici Bileşenlerle Yüklüdür

Tahin sağlıklı yağlar, vitaminler ve minerallerle doludur. Aslında, sadece 1 yemek kaşığı (15 gram), bazı besinler için Günlük İhtiyacın %10'undan fazlasını sağlar. Bir yemek kaşığı (15 gram) tahin şunları içerir:

Kalori: 90 kalori
Protein: 3 gram
Yağ: 8 gram
Karbonhidrat: 3 gram
Lif: 1 gram
Tiamin: Günlük İhtiyacın %13'ü
B6 Vitamini: Günlük İhtiyacın %11'i
Fosfor: Günlük İhtiyacın %11'i
Manganez: Günlük İhtiyacın %11'i
Tahin, her ikisi de kemik sağlığında hayati rol oynayan büyük bir fosfor ve manganez kaynağıdır. Ayrıca enerji üretimi için önemli olan tiamin (B1 vitamini) ve B6 vitamini bakımından da yüksektir. Ek olarak, tahin içindeki yağın yaklaşık %50'si tekli doymamış yağ asitlerinden gelir. Bunlar anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve kronik hastalık riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Antioksidanlar Açısından Zengindir

Tahin, vücudunuzdaki serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olan ve hastalık riskinizi azaltabilen lignanlar adı verilen antioksidanlar içerir. Serbest radikaller kararsız bileşiklerdir. Vücudunuzda yüksek seviyelerde bulunduklarında dokulara zarar verebilir ve tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserler gibi hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilirler. Tahin, bazı test tüpü ve hayvan çalışmalarında umut verici antioksidan potansiyeli gösteren bir bileşik olan lignan sesamin açısından özellikle yüksektir. Örneğin, kanser riskinizi azaltabilir ve karaciğerinizi serbest radikal hasarından koruyabilir.

Hastalıklara Karşı Koruma Sağlayabilir

Susam tohumları tüketmek, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi belirli durumların riskini azaltabilir. Bunu yapmak, yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri de dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerinizi azaltabilir. Susam tohumları, kalp hastalığı için risk faktörlerini ve tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabilir.

Antibakteriyel Özelliklere Sahip Olabilir

Tahin ve susam tohumları içerdikleri güçlü antioksidanlar nedeniyle antibakteriyel özelliklere sahip olabilir. Aslında, bazı Orta Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde susam yağı diyabetle ilişkili ayak yaraları için evde çare olarak kullanılmaktadır. Susam tohumu ekstraktının antibakteriyel kapasitesi üzerine yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, test edilen ilaca dirençli bakteri örneklerinin %77'sine karşı etkili olduğunu buldular.

Anti-İnflamatuar Bileşikler İçerir

Tahin içindeki bazı bileşikler yüksek derecede anti-inflamatuardır. Kısa süreli iltihaplanma, yaralanmaya karşı sağlıklı ve normal bir yanıt olsa da, kronik iltihaplanma sağlığınıza zarar verebilir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, sesamin ve diğer susam tohumu antioksidanlarının yaralanma, akciğer hastalığı ve romatoid artrit ile ilgili iltihabı ve ağrıyı hafifletebileceğini keşfetti. Sesamin ayrıca, hava yolu iltihabı ile karakterize bir durum olan astım için potansiyel bir tedavi olarak hayvanlarda incelenmiştir. Tahin, bu güçlü antioksidanları içerir, ancak çok daha küçük miktarlarda. Ek olarak, susam tohumlarının insanlarda iltihabı nasıl etkilediğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Merkezi Sinir Sisteminizi Güçlendirebilir
Tahin, beyin sağlığını iyileştirebilecek ve bunama gibi nörodejeneratif hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilecek bileşikler içerir. Susam tohumu antioksidanları kan-beyin bariyerini geçebilir, yani kan dolaşımınızı terk edebilir ve beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi doğrudan etkileyebilir.

Antikanser Etkiler Sunabilir

Susam tohumları ayrıca potansiyel antikanser etkileri için araştırılmaktadır. Bazı test tüpü çalışmaları, susam tohumu antioksidanlarının kolon, akciğer, karaciğer ve meme kanseri hücrelerinin ölümünü desteklediğini göstermiştir. Susam tohumlarındaki iki ana antioksidan olan sesamin ve sesamol, antikanser potansiyelleri için kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Her ikisi de kanser hücrelerinin ölümünü teşvik edebilir ve tümör büyüme oranını yavaşlatabilir. Ek olarak, vücudunuzu kanser riskinizi azaltabilecek serbest radikal hasarından koruduğu düşünülmektedir.

Karaciğer Ve Böbrek Fonksiyonunun Korunmasına Yardımcı Olur
Tahin, karaciğerinizi ve böbreklerinizi hasardan korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Bu organlar, vücudunuzdaki toksinleri ve atıkları uzaklaştırmaktan sorumludur. Susam tohumları, karaciğerinizi ve böbreklerinizi hasardan koruyabilecek bileşikler içerir. Tahin, bu faydalı bileşiklerden bazılarını sağlarken, bu çalışmalarda kullanılan susam çekirdeği ekstraktlarında ve yağlarında bulunanlardan daha az miktarda içerir. Bununla birlikte, bu etkileri tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Beslenmenize Eklemesi Kolay
Tahini diyetinize eklemek kolaydır. İnternetten ve çoğu marketten satın alabilirsiniz. Pekmezle süper bir ikili olarak bilinse de, humus ile yakışır, pide, et ve sebzeler için mükemmeldir. Ayrıca soslara, salata soslarına ve fırınlanmış ürünlere de ekleyebilirsiniz.