İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

ÜRÜNLERİMİZ

Adıyaman Yöresel Keçi Peyniri

Adıyaman Yöresel Keçi Peyniri

Fiyatı: 220 TL / Kg

Ürün Kodu: DGN160

%100 Keçi sütünden üretilmiştir, katkı maddesi içermemektedir.

Beslenme uzmanları ve hatta obezite uzmanları, keçi peynirinin tüketilmesi gerektiğini belirtiyorlar çünkü bu peynirde sağlıklı yağlar bol bulunuyorlar ve bunun yanında inek peynirinden daha kolay sindirilebildiği gibi kalori olarak da biraz daha düşük oranlara sahip.

Kaliteli bir inek sütünde kesin faydalar bulunsa da, keçi sütünün kendine has faydalar sağlayan bileşenleri nedeniyle onu tüketmek de iyi bir fikir haline geliyor.


Keçi Peynirinin Faydası

Sağlıklı Yağlar Sağlar
Keçi peyniri neden sağlıklı yağ kaynağıdır? Bir porsiyon tam yağlı keçi peyniri altı gram yağ sahibidir ve bunun büyük kısmı doymuş yağlardır. Her ne kadar doymuş yağlar sağlıksız ve tehlikeli olarak görülseler de, bunun tam olarak doğru olmadığı ortaya çıkmış durumda. Örneğin Fransa dünyanın en büyük peynir ve tereyağı tüketicisi ancak kalp hastalıklarında pek çok diğer ülkenin çok gerisinde bulunuyorlar. Dolayısıyla sağlıklı yağlar, doymuş veya doymamış olsunlar, insan sağlığı, besin emilimi, hormon üretimi, nörolojik sağlık ve daha fazlası için gerekliler.

Keçi sütünde bulunan yağ moleküllerinin boyutları daha küçük ve bu nedenle daha kolay sindiriliyorlar. Ayrıca keçi sütünde orta-zincirli yağ asitleri daha fazla bulunuyorlar. Bu nedenle onun tadı da inek sütünün tadına göre biraz daha aromalı. Bu yağ asitleri enerji metabolizmasını destekliyorlar ve kolayca sindiriliyorlar.

Keçi sütü ve peynirinde bulunan kaprilik asit, bakteri, virüs, mantar ve inflamasyon karşıtı özellikler gösteriyor. Dolayısıyla kandida, akne, enfeksiyonlar gibi mantar ve maya enfeksiyonlarına karşı etki gösterebilmektedir.

İyi Bir Protein ve Kalsiyum Kaynağıdır

Diğer süt ürünleri gibi, keçi sütü ve peynirinde de kalsiyum bol bulunur. Günde iki porsiyon tüketmek günlük kalsiyum ihtiyacının %30’unu karşılayacaktır.

Kalsiyum kemiklerin yapımı, iskelet sisteminin sağlığı, diş sağlığının korunması ve daha fazlası için önemli bir mineraldir. D vitamin ile birlikte daha fazla kalsiyum almanın glukoz metabolizmasını düzenlediğini ve kanserden, diyabetten ve kalp hastalıklarından koruduğunu gösteren pek çok çalışma da mevcut. Kalsiyum aynı zamanda magnezyum, fosfor ve potasyum gibi gibi diğer minerallerin de dengelerinin korunmasını sağlıyor. Bu mineraller birlikte çalışarak vücut sıvılarını dengeliyor, kalp ritmini, sinirleri ve kas fonksiyonlarını düzenliyor, kan basıncını ve kolesterol düzeylerini ayarlıyorlar.

Keçi peynirinde protein de bol bulunur ve bu nedenle salatalara, ızgara sebzelere ve proteini düşük besinlerin yanına eklenebilir.

Probiyotik Bakteriler Sağlar

Probiyotikler fermente gıdalarda doğal olarak ürer veya üreticiler tarafından besinlere eklenebilirler. Peynir üreticileri ise yoğurt üreticileri gibi bakterileri bu ürünlere ekliyorlar ve faydalı bakterileri bizlere ulaştırıyorlar. Peynirin üretimi sırasındaki fermentasyon süreci sayesinde faydalı bakteriler peynirde çoğalma imkanı buluyorlar.
Bu probiyotik bakteriler, bağırsak sağlığını iyileştiriyor, bağışıklığı güçlendiriyor, alerjileri azaltıyor ve inflamatuvar reaksiyonları düzenliyorlar.

Yaşlanmış ve ham halde üretilmiş peynirlerde daha fazla faydalı bakteri bulunuyor ve bu nedenle biraz daha ekşi bir tada sahip oluyorlar.

B Vitamini, Bakır ve Fosfor Sağlar

Protein ve yağların yanında, keçi peynirinde fosfor, bakır, B vitaminleri ve bir miktar demir bulunur. Bunların birleşimi kemik üretimi ve bazı minerallerin emilimi hususunda fark yaratır.

Günlük bakır ihtiyacının %20’sine kadarını peynirden almak mümkün ve bakır enerji üretimi için oldukça gerekli. Zira bakır moleküler oksijenin suya indirgenmesinde bir katalist olarak görev yapıyor ve bu da ATP üretiminde kullanılıyor. Bakır vücuttaki en yaygın üçüncü metal ve iskelet sağlığında, hormon üretiminde ve alyuvar üretiminde de rol oynuyor.

Fosfor ise ikinci en bulunan mineraldir. Fosfor metabolizmayı destekler ve kas kasılmalarını kontrol eder.

Sindirmesi Daha Kolay Olabilir

Süt ürünlerine karşı hassasiyeti olanlarda keçi peyniri daha iyi bir seçenek olabilir. Keçi sütü inek sütünü sindiremeyenlere önerilir çünkü kimyasal yapısı biraz daha farklıdır. Hatta bazı uzmanlar inek sütüne alerjisi olanların keçi sütünü kolayca tüketebileceğini belirtiyorlar. Keçi sütünde laktoz daha az bulunur ve genelde sindirim problemlerinin sebebi laktoz olur.

Ayrıca inek sütlerinin genelinde A1 tip kazein bulunurken, keçi sütünde A2 tip kazein bulunur ve bu da intoleransa yol açmaz. Hatta keçi sütünün kimyasal yapısı insan sütüne oldukça benzer durumdadır.

Açlığa Engel Olabilir

Kilo verme ve diyetlerden bahsedildiğinde peynir genelde akla gelmez ancak çalışmalar yağ ve protein desteği sayesinde keçi peynirinin açlığı kontrol etmekte oldukça etkili olduğunu gösteriyorlar.

Ayrıca tam yağlı süt ürünleri genelde besinleri daha lezzetli hale getirirler ve bu durum daha az miktarla doymuş hissetmenize yardımcı olur. Bilhassa düşük yağlı süt ürünlerinin doygunluk vermekten uzak olmaları, günümüzde diyetlere tam yağlı süt ürünlerinin eklenmesini gerekli kıldı.


 

Keçi Peyniri Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

Kalori (kcal) 364
Toplam yağ 30 g
Doymuş Yağ 21 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,7 g
Tekli Doymamış Yağ 7 g
Kolesterol 79 mg
Sodyum 515 mg
Potasyum 158 mg
Karbonhidrat 0,1 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 0,1 g
Protein 22 g
A Vitamini 1.464 IU C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 298 mg Demir 1,6 mg
D Vitamini 22 IU B6 Vitamini 0,1 mg
Kobalamin 0,2 µg Magnezyum 29 mg